بدترین گذرواژه‌های جهان چیست؟

علی‌رغم انتشار اخبار بیشتری درباره هک حساب‌های کاربری در سال ۲۰۱۸، بسیاری از افراد همچنان از گذرواژه‌های قابل حدس و آسان برای حفاظت از حساب‌های کاربری خود استفاده می‌کنند.

برای پنجمین سال متوالی “۱۲۳۴۵۶” و “password” رایج‌ترین و بدترین گذرواژه‌ها در اینترنت هستند. از میان سایر گذرواژه‌های رایج و نامناسب امسال می‌توان به “۱۱۱۱۱۱,” “sunshine,” “princess,” “666666,” “654321,” و “donald” اشاره کرد.

به گفته مدیرعامل “اسپلش دیتا،” هکرها می‌توانند با استفاده از این الگوهای قابل پیش‌بینی و با آگاهی از این نکته که بسیاری از مردم از رمزهای عبوری قابل پیش‌بینی و ساده استفاده می‌کنند، به حساب‌های کاربری آن‌ها در وبسایت‌های مختلف وارد شوند.
بر این اساس، ۱۰ گذرواژه محبوب در سال ۲۰۱۸ عبارتند از:
۱) ۱۲۳۴۵۶
۲) password
۳) ۱۲۳۴۵۶۷۸۹
۴) ۱۲۳۴۵۶۷۸
۵) ۱۲۳۴۵
۶) ۱۱۱۱۱۱
۷) ۱۲۳۴۵۶۷
۸) sunshine
۹) qwerty
۱۰) iloveyou

همچنین بنا بر اعلام “اسپلش دیتا،” حدود ۱۰ درصد از کاربران در سال ۲۰۱۸ دست‌کم از ۲۵ گذرواژه محبوب و نامناسب که در این فهرست به آن‌ها اشاره شده استفاده کرده اند. همچنین تخمین زده می‌شود دست‌کم ۳ درصد از کاربران یک بار از گذرواژه نامناسب “۱۲۳۴۵۶” استفاده کرده باشند.

به گفته کارشناسان، یک گذرواژه مطلوب و مناسب باید دست‌کم از ۱۲ حرف تشکیل شود و از حروف و اعداد درهم‌آمیخته استفاده کند. همچنین بهتر است از یک گذرواژه برای ایمن‌سازی حساب‌های کاربری مختلف استفاده نشود. به کاربران توصیه می‌شود یک نرم‌افزار مناسب برای مدیریت گذرواژه‌ها را بر روی تلفن همراه خود نصب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *